با ما تماس بگیرید
شبکه های اجتماعی
براي جستجو، عبارت مورد نظر خود را وارد کنيد
به وب سایت توجیهی خوش آمدید ... امروز : پنج شنبه 27 دی 1397

بسم الله الرحمن الرحیم

وب سایت توجیهی دات کام این افتخار را دارد که با همکاری جمع بزرگی از مشاورین و مهندسین خبره، طرح های توجیهی مورد نیاز جهت اخذ تسهیلات بانکی و شروع به فعالیت های اقتصادی را در اسرع وقت در اختیار متقاضیان قرار داده و مرحله به مرحله تا اخذ تسهیلات بانکی و شروع به کار.... متقاضیان را همراهی نموده است.
راهنما
«تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.»

-->
تبلیغات

فایل های رایگان توجیهی

سروش

خلاصه طرح پرورش جوجه گوشتی

خلاصه طرح پرورش جوجه گوشتی

ظرفیت : 2000 عدد

نوع فایل : pdf

چهار صفحه

اشتغالزایی:3 نفر

 

خلاصه طرح پرورش جوجه گوشتی

 

پرورش طیور از سالها قبل بصورت پرورش خانگی و در جهت تامین نیازهای جزیی خانواده ها انجام می شد این عمل اگرچه از نظر اقتصادی حائز اهمیت چندانی نبود اما به عنوان تامین کننده بخشی از نیازها همواره مورد توجه قرار میگرفت به طوریکه این رویه هنوز در بسیاری از محیط های روستایی همچنان ادامه دارد؛امروزه مزارع پرورشی صنعتی بزرگی  احداث گردیده اند که فعالیت این واحدها از جنبه اقتصادی دارای اهمیت بالایی میباشد. در حال حاضر صنعت پرورش طیور به اندازه ای گسترش یافته است که در اکثر کشورهایی که شرایط و امکان پرورش را دارا هستند حجم عظیمی از سرمایه گذاری اقتصادی را به خود اختصاص داده است.مطالعات و تحقیقات زیادی توسط متخصصین ژنتیک و اصلاح نژاد، تغذیه ، مدیریت و بیماریها انجام گرفته است تا بتوان سود اقتصادی پرورش طیور را افزایش داد.براساس این تحقیقات برای انجام یک دوره پرورشی رعایت نکات ذیل جهت دستیابی به نتایج مطلوب الزامی میباشد.

 

انتخاب محل مناسب و آماده سازی برای پرورش:

محل مزرعه پرورش طیور باید به نحوی انتخاب شود که در اطراف آن تراکم واحدهای پرورش دام و طیور کم باشد و همچنین با مراکز مرتبطی مانند کارخانجات جوجه کشی، کشتارگاهها، مراکز فراوری ضایعات و پسماندهای دام و طیور و حتی واحدهای کشاورزی و خصوصا گلخانه ای که از فضولات دام و طیور به عنوان کود استفاده میکنند و میتوانند موجب انتقال عوامل بیماریزا شوند دارای فاصله مناسب باشند

با اطمینان کامل نمی‌توان فاصله ای مناسب و امن جهت احداث واحدهای مختلف پرورش طیور پیشنهاد کرد، زیرا بعضی از بیماریها مانند نیوکاسل و برونشیت از مسافتهای بسیار دور و از طریق هوا به راحتی از یک واحد به واحد دیگر منتقل میگردند. بعضی از عوامل بیماریزا نیز مثل MG از طریق تماس مستقیم وتوسط انسان ،حیوانات و یا مواد منتقل می‌شوند.لذا حداقل فاصله پیشنهادی دو کیلومتر می‌باشد. اقداماتی مانند نصب توری (حصارکشی)، درختکاری و دیوارکشی می‌تواند از عبور و مرور بی رویه و بی‌اجازه افراد و حیوانات جلوگیری نموده و خطر انتقال آلودگیها را نیز کاهش دهد.اما در صورتیکه شما دارای واحدپرورشی هستید و قصد شروع دوره جدید و جوجه ریزی مجدد را دارید اولین اقدام پس از ارسال گله به کشتارگاه باز کردن تجهیزات و لوازم غیر ثابت سالن پرورش است، سپس کود را کاملا خارج کرده و پس از کاردک زدن قسمتهایی از بستر که از کف سالن جدا نشده و جاروکشی، سالن پرورش شسته می‌شود.

در این مرحله معمولا از دستگاه‌ها و یا پمپ‌هایی استفاده میشود که آب را با فشار و متمرکز پاشش میکنند. استفاده از مواد دترجنت (پاک کننده و شوینده) بسیار مؤثر است. شستشو باید از بالا به پائین باشد یعنی ابتدا سقفها و سپس دیوارها و در پایان کف سالن پرورش شسته شوند. عمل شستشو در کلیه نقاط، منافذ، زوایا، ورودی‌های هواکش‌ها و… باید بخوبی و با دقت و حوصله انجام گیرد. پس از شستشو و تعمیرات جزئی و کلی داخل سالنهای پرورش ، تجهیزات و وسائل باز شده را دوباره در داخل سالن نصب مینمایند.

سپس اولین مرحله ضدعفونی باید انجام گردد که بهتر است از مواد ضدعفونی کننده محلول در آب استفاده شود. انتخاب نوع ضدعفونی کننده با توجه به شرایط آب و هوایی و میزان آلودگیهای منطقه زیر نظر دامپزشک منطقه انجام میگیرد.پس از تهیه محلول ضدعفونی، بایستی آن را بر روی وسایل ، تجهیزات و کلیه نقاط سالن پرورش اسپری نمود. بعد از ضدعفونی و خشک شدن سالن باید بستر مناسبی تهیه کرد؛ این بستر باید به نحوی باشد که ضمن فراهم نمودن جایگاهی نرم و راحت برای جوجه کیفیت خوبی داشته، خشک، نرم و بدون گرد و غبار باشد. جنس، نوع و کیفیت بستر باید بگونه‌ای باشد که منجر به نقص و ضایعات اندام‌ها و قسمت‌های مختلف نگردد. انواع معمول بستر عبارتند از: تراشه چوب یا پوشال (۳ تا ۵ کیلوگرم در متر مربع) – کاه (۵/۲ تا ۴ کیلوگرم درمتر مربع)، سبوس برنج، خرده های ذرت، خاک اره و ماسه.

در واقع بستر عایقی برای کف سالن است که رطوبت رابه خود جذب می نماید. ضخامت بستر در تابستان باید ۳ تا ۵ سانتیمتر و در زمستان ۵ تا ۸ سانتیمتر در نظر گرفته شود. این ضخامت در نواحی گرم و خشک می‌تواند کمتر نیز در نظر گرفته شود. یک بستر خوب باید عاری از کپک، مواد اضافی و هر نوع آلودگی باشد. با بالا رفتن سن گله پرورشی، بستر به دلیل عوامل مختلفی خیس و کلوخ می‌شود. این عوامل عبارتند از:

تعداد بیش از حد پرنده، در واحد سطحرطوبت بالای محیط پرورشوجود چربی‌ها ، نمک و مواد خام بیشتر از سطح تحمل پرنده در جیره غذاییمتعادل نبودن درجه حرارت (بالا بودن یا پائین بودن بیش از حد)بروز بعضی از بیماریها مانند گامبورو و کوکسیدیوزنقص در سیستم آبخوریها
در هر حال اصلاح سیستم تهویه، گرم کردن، به هم زدن و یا تعویض بسترهای خیس و کلوخه شده از اقدامات مؤثری است که در موارد خیس شدن بستر می توان انجام داد. بطور کلی اعمال یک مدیریت خوب در داشتن یک بستر مناسب و کنترل آب وهوای سالن پرورش تأثیر بسیار زیاد و انکار ناپذیری در سلامت پرندگان و در نتیجه سودآوری بیشتر دارد. بعد از انتخاب و آماده کردن بستر باید آخرین مرحله ضدعفونی قبل از جوجه‌ریزی که معمولا بصورت گاز یا بخار فرم آلدئید و با استفاده از فرمالین و پرمنگنات می باشد انجام شود، این مرحله را اصطلاحا دود دادن یا گازدهی گویند. این عمل در صورتی می‌تواند مؤثر واقع شودکه سالن پرورش کاملاً بسته بوده وکلیه منافذ و سوراخ‌ها مسدود شده باشد. اگر مسدود کردن کامل منافذ و روزنه های سالن امکان پذیر نیست، بهتر است که این مرحله هم بصورت اسپری کردن محلول ضدعفونی انجام شود پس از این مرحله کلیه رفت و آمدها به سالن باید کنترل و حتی الامکان ممنوع گردد. در طول مدتی که مراحل آماده سازی سالن به پایان رسیده تا زمان شروع دوره پرورش و ورود جوجه به داخل سالنها زمان مناسبی برای نظافت و ضدعفونی محوطه خارجی سالنها است. معمولا محوطه پس از نظافت و پاکسازی بقایای باقی مانده از دوره پرورشی قبلی شعله افکنی گردیده و سپس آهک پاشی و ضدعفونی میگردد.

۲۴ ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن باید محل تخلیه جوجه ها (۲۰درصد از فضای کل سالن پرورش) گرم شود. دمای مناسب جهت ۴۸ ساعت اول زندگی جوجه ها ۳۴-۳۳ درجه سانتیگراد در ارتفاع ۳۰ سانتیمتری از کف سالن میباشد. همچنین باید رطوبت کافی(۷۰-۵۵) نیز طی دوره پرورشی تامین شود که با توجه به امکانات موجود در مزرعه نسبت به تامین این نیاز اقدام میگردد. باید توجه داشت که رابطه نزدیکی میان سن گله، درجه حرارت سالن و میزان رطوبت سالن پرورش وجود دارد که در جدول ذیل آورده شده است:

سن(روز)

دما(سانتیگراد)

دامنه رطوبت نسبی(درصد)

۱

۲۹

۷۰-۶۵

۳

۲۸

۷۰-۶۵

۶

۲۷

۷۰-۶۵

۹

۲۶

۷۰-۶۵

۱۲

۲۵

۷۰-۶۰

۱۵

۲۴

۷۰-۶۰

۱۸

۲۳

۷۰-۶۰

۲۱

۲۲

۷۰-۶۰

۲۴

۲۱

۷۰-۶۰

۲۷روزگی تا کشتار

۲۱

۷۰-۶۰

باید توجه داشت که رعایت نسبت دما و رطوبت در سنین پایین به طور قابل توجهی از بیماریهای تنفسی در طول دوره جلوگیری مینماید

۳-۲ ساعت قبل از رسیدن جوجه ها به مزرعه باید سینی های دانخوری داخل سالن با فاصله مناسب چیده شده و دان کامل (پیشدان هفته اول) داخل آنها ریخته شود. حتی میتوان جهت سهولت دستیابی جوجه ها به دان، در سالن سفره های پلاستیکی پهن کرده و طی ۲۴ ساعت اول از این طریق آنها را تغذیه نمود.

همچنین آبخوریها که مناسبترین نوع جهت ۴۸ ساعت اول پرورش، آبخوری کله قندی میباشد را یکساعت قبل از ورود جوجه به سالن با آب شکر ۸% پر نموده و در فواصل بین دانخوریها قرار میدهیم. شدت نور سالن نیز حداقل ۲۰ لوکس در نظر گرفته میشود و به مرور تا ۶-۴ لوکس در ۴ هفتگی کاهش می یابد.

پس از رسیدن ماشین حمل جوجه به مزرعه، کارتنهای حاوی جوجه در داخل سالن به طور منظم و پراکنده چیده شده و پس از تخلیه کامل کارتنها از داخل ماشین به داخل سالن پرورش؛ جوجه‌ها به سرعت و در اسرع وقت از جعبه‌ها و در اطراف آبخوری ها خالی می شوند. بعد از تخلیه جوجه‌ها باید رفتار و وضعیت آنها توسط پرورش دهنده کنترل گردد. معمولا ظرف مدت۱۲-۶ ساعت بعد از ورود جوجه‌ها به سالن، پرنده آرام می‌گیرد.

جوجه‌های یکروزه مرغوب باید در بدو ورود سر حال، فعال و سر زنده و پرسرو صدا باشند. موارد غیر طبیعی از قبیل جوجه‌های دارای نقص پا، منقار کج و کوری بایستی سریعاً حذف شوند. ناف جوجه‌ها را باید بررسی کرده و از بسته بودن آنها مطمئن شد. جوجه‌ها از نظر وزن باید یکنواخت باشند. اما در بین گله به هر حال جوجه‌هایی نیز با جثه کوچکتر یافت می شوند که میزان آنها نباید از۲-۱ درصد کل گله تجاوز نماید معمولا پس از۸-۶ ساعت مصرف آب شکر به جوجه ها سه روز متوالی مولتی ویتامین و ب کمپلکس داده میشود.ضمناً پیشدان تهیه شده جهت تغذیه هفته اول بایستی به نحوی بالانس شده باشد تا در پایان هفته اول پرورش گله بیشترین یکنواختی و بالاترین وزن ممکن را داشته باشد زیرا هر گرم افزایش وزن بیشتر در هفته اول در انتهای دوره بطور متوسط تا ۱۰گرم نیز میرسد.باید توجه داشت که شکل فیزیکی و ترکیبات خوراکی در هفته اول عملکرد پرنده را در مراحل بعدی دوره پرورش تحت تاثیر قرار میدهد.

جوجه‌ها همیشه باید به آب تازه و تمیز دسترسی داشته باشند.منبع تأمین آب مصرفی یک مرغداری معمولاً چاه آب، مخزن ذخیره آب و یا در مواردی لوله کشی آب تصفیه شهری می باشد ولی به هر حال آب باید در یک منبع و یا تانک بزرگ ذخیره شود. جهت تأمین فشار مناسب آب، تانک آب باید در محل مرتفعی مستقر گردد.

قبل از ورود آب به سیستم آبخوری به منظور اضافه نمودن ویتامین‌های محلول در آب بایستی در ابتدای هر سالن یک منبع کوچک در مسیر آب نصب گردد.جنس این منبع بایستی از موادی باشد که قابلیت شستشو و ضدعفونی داشته باشد. انتقال آب باید بنحوی صورت پذیرد که بوسیله نیروی ثقل به راحتی و بطور مساوی در تمام آبخوریها در جریان باشد. توصیه می‌شود که سیستم آب کنتور داشته باشد تا به سادگی بتوان مصرف آب گله را در زمان مورد نیاز ثبت نمود. نسبت مصرف آب به دان، که در شرایط عادی ۷/۱ – ۶/۱ به ۱ می‌باشد، یکی‌ از شاخص‌های مهم در بررسی وضعیت سلامت گله است. در شرایط طبیعی با رشد گله و همراه بالا رفتن سن آن، میزان مصرف آب نیز افزایش می‌یابد. اگر در مصرف آب کاهش یا افزایش ناگهانی و بیش از حد روی دهد، می‌توان نتیجه گرفت که یکی از مراحل پرورش دچار اشکال شده است. بنابر این با ثبت دقیق میزان مصرف آب مشکل سریعا قابل تشخیص خواهد بود.

باید توجه داشت که در هوای گرم و همچنین افزایش میزان نمک جیره، مصرف آب بطور طبیعی افزایش می‌یابد. تغییر مصرف آب ممکن است ناشی از بروز بیماری نیز باشد که در این حالت معمولا کاهش مصرف را خواهیم داشت. در مواردی که هوا گرم است فراهم نمودن آب خنک باعث افزایش مصرف آن خواهد شدکه در نتیجه مصرف دان نیز بالا می‌رود. این کار باعث می‌شود که گله از رشد و همچنین ضریب تبدیل مناسبتری برخوردار گردد. همچنین باید توجه نمود که سیستم آبرسانی حتی الامکان بدور از تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشد.

منبع آب باید همیشه تمیز باشد، به همین دلیل هر چند وقت یکبار باید آب آن را تخلیه کرده و بخوبی شسته و تمیز نمود.توصیه می‌شود به منظور بررسی کیفیت، آب مصرفی حداقل دو بار در سال مورد آزمایش شیمیایی و میکروبی قرار گیرد.

– مراحل انجام  کار

– مواد و ابزار مورد نیاز

– اشتغالزایی

برای دانلود طرح توجیهی مرغداری گوشتی اینجا کلیک کنید

خلاصه طرح پرورش جوجه گوشتی
قیمت : 500 تومان
بلافاصله پس از پرداخت، لینک دانلود فعال خواهد شد و شما می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید
شما اولین نفری هستید که در این مورد دیدگاهی بیان می کنید ارسال دیدگاه