با ما تماس بگیرید
شبکه های اجتماعی
براي جستجو، عبارت مورد نظر خود را وارد کنيد

به وب سایت توجیهی دات کام خوش آمدید...!!! امروز : یکشنبه 30 مهر 1396
برای دانلود، رسید دیجیتال خود را وارد کنید
«تمامی كالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می‌باشند و فعالیت‌های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.»
ارسال پیام در تلگرام

هنر رها کردن در زندگی

0

دم مارمولک زود کنده می‌شود و بعداً هم دوباره دم در می‌آورد که به این خصوصیت مفید اتوتومی (Autotomy) می گویند .اگر هم برای گرفتن یا کشتن مارمولک به دم او ضربه بزنید، دمش به سادگی جدا می‌شود و مارمولک می‌گریزد.همانطور که دستمال توالت از قبل در نقاط متعددی پرفراژ شده و به سادگی از آن نقاط مشخص بریده و جدا می‌شود، دم مارمولک هم در نقاط متعددی می‌تواند به سادگی جدا شود.

Autotomy
Autotomy

جالب اینجاست که مارمولک ها از این کار برای فریب دادن شکارچیان خود یا سرگرم کردن آنها استفاده می‌کنند و بسیاری از آنها، می‌توانند به اراده‌ی خود و حتی بدون فشار یا ضربه بیرونی، دم خود را جدا کنند و فرار کنند.البته مزیت دیگر این کار، سبک تر شدن و دویدن سریع‌تر است. به هر حال دم دوباره در می‌آید اما جان از دست رفته، به تن بازنخواهد گشت!

lizard Autotomy
lizard Autotomy

در انتهای دم مارمولک، یک سیستم عصبی قرار دارد که وقتی از بدن جدا شد، کنترل دم را بر عهده می‌گیرد و طی مدتی نسبتاً طولانی و چند دقیقه، با رقص و حرکات پیچیده شکارچی را سرگرم می‌کند و حواس او را پرت می‌کند تا مارمولک بتواند فرار کند. این سیستم عصبی چنان پیچیده و حرفه ای عمل می‌کند که نشریه LiveScience از آن به عنوان مغز دوم مارمولک که در دم او قرار دارد، نام می‌برد .

اتوتومی
اتوتومی

ساده ترین تعریف اتوتومی به این صورت است:یک رفتار دفاعی در حیوانات که در اثر آن، بخشی از بدن خود را جدا می‌کنند (یا اجازه جدا شدن آن را می‌دهند) تا شکارچی آنها سرگرم آن شده و یا به خوردن آن رضایت دهد و آنها بتوانند از مهلکه بگریزند.در بسیاری از موارد، عضوی که از دست داده شده دوباره ترمیم می‌شود.این رفتار در میان خزندگان به شکلی گسترده‌تر و متنوع‌تر مشاهده می‌شود.اینکه بسیاری از این حیوانات می‌توانند به اراده‌ی خود، بخشی از بدن‌شان را از خود جدا کنند و بعد هم دوباره آن را ترمیم کنند، توانایی کوچکی نیست.

 

شنبه 1395/04/26 | 04:57 ب.ظ
مطالب خواندنی