آموزش دلایل نگارش طرح توجیهی

 

آموزش طراحی ونوشتن یک طرح توجیهی – بیزینس پلن یا طرح کسب و کار تجاری 

 

آموزش طرح توجیهی

در این آموزش ما با زوایای مختلف طرح توجیهی آشنا می شویم . تا بتوانیم برای رونق کسب و کار خود از آن

حد اکثر استفاده را ببریم .

تهیه طرح توجیهی – . تهیه بیزینس پلن . با دو سوال همراه می‌باشد :

 1. علت اینکه طرح توجیهی – مهم است جه میباشد ؟
 2. هدف از اقدام به نگارش و تهیه طرح توجیهی –چیست ؟

طرح توجیهی – تجاری ، سندی منحصربه‌فرد در خصوص ویژگی‌های یک کسب و کار تجاری.

ازآنجایی‌که طرح توجیهی – مطابق با ویژگی‌های یک شرکت نوشته می‌شود، قابل‌تعمیم به شرکت دیگر نیست. همان‌طور که اثرانگشت منحصربه‌فرد می‌باشد. یک طرح کسب و کار را نباید برای دو شرکت متفاوت به کاربرد.

طرح توجیهی –    بیزینس پلن     در پی بیان جزئیاتی در خصوص تجارت شماست.

این طرح می‌تواند در چند خط یا در چند صد صفحه تهیه گردد که کاملا وابسته به پیچیدگی‌های فرایندهای سازمانی، محصولات و خدمات دارد، البته باید اذعان کرد که یک طرح توجیهی – رسمی و حرفه‌ای میتواند در حدود 35 تا 55 صفحه باشد که شامل توضیحات، جداول و نمودارهاست.

هدف وچشم انداز نوشتن طرح توجیهی -طرح توجیهی – ، موجب ایجاد شفافیت

هدف اصلی یک طرح کسب و کار، تعریف ماهیت کسب و کار بوده و نشان میدهد که این کسب و کار در طول زمان، در کدام مسیر پیش خواهد رفت. اگر هدف و جهت آشکار‌شده باشد، پیدا کردن  منابع مورد نیاز برای دست یابی به این هدف وچشم انداز ساده تر خواهد شد.

اگر طرح توجیهی – تجاری به‌صراحت به بیان خصوصیات و ویژگی‌های کسب و کار، کالاها و خدمات بپردازد .حتی اگر تنها به تشریح یک خط تولید، یا یک سرویس خاص از سازمان بپردازد .، مدیران سازمان راحت‌تر می‌توانند گروه مشتریان ایده‌آل خود را تعریف نموده و برای جذب و وفادارسازی انان برنامه‌ریزی نمایند.

– . طرح کسب و کار ، برنامه کسب و کار ، نقشه تجاری ، Business Plan . طرح و طراحی ‌کسب و کار است که توجیه‌ کننده پیش‌بینی ابعاد فنی و اقتصادی آینده یک پروژه  درصورتی‌که اطلاعات آن دقیق و منطقی باشد بیان میکند، آنگاه سازمان‌ها و یا افراد سرمایه‌گذار را به سرمایه‌گذاری متقاعد می‌نماید.

طرح توجیهی – اقدام مهمی است که در موفقیت مؤسسات اقتصادی بنگاه‌ها تأثیر بسزایی دارد. صنایع کاملاً جدید در حال شکل‌گیری و یا صنایع قدیم در حال ارتقاء و یا فروپاشی می‌باشند. رقبای تازه‌وارد ، شرکت‌های قدیمی را به چالش می‌کشند. به‌هرحال برای پاسخ به این سؤالات بایستی مدل کسب و کار خود را تدوین نمایید.

 1. آیا شما تحلیل مناسبی از وضعیت خود در صنعتی که در آن مشغول هستید دارید؟
 2. آیا میخواهید با برنامه مناسب وارد یک حوزه جدید از صنعت شوید؟
 3. مدل کسب و کار شما در دو، پنج یا ده سال آینده چه خواهد بود؟

 

طرح توجیهی – ، آشکار کننده چشم‌انداز آینده یک کسب وکار

هر کسب و کاری در طول زمان برای دستیابی به موفقیت حتما توسعه، تکامل و سازگاری را تجربه می‌نماید.عوامل موثر بر رشد و توسعه کسب و کار، باید در یک طرح کسب و کاری تجاری به نحوی کارآمد بیان و نحوه تغییر حرکت شرکت در بازار، روندهای تقویتی و یا تضعیف‌کننده و در ضمن روند نوآوری و تکنولوژیک بازار را موردبررسی دقیق واقع ‌گیرد.

شفافیت اطلاعات و ارزیابی‌های موجود در طرح توجیهی – به صاحبان کسب و کار این اجازه را می‌دهد که زمان آغاز تمام فعالیت‌های آینده سازمان را دانسته و با داشتن چشم‌اندازی آشکار، هدف‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت، عملی داشته باشند.

طرح توجیهی – ، ابزار جذب سرمایه

طرح کسب و کاری تجاری می‌تواند قدرت  تولید پول توسط یک کسب و کار را نشان دهد، این همان چیزی است که یک سرمایه‌گذار به دنبال آن است. با قرار دادن آمار، نمودارها، اشکال و جزئیات مناسب، جذاب و منطقی در طرح توجیهی -، شانس یک کسب و کار برای جذب سرمایه، بیشتر خواهد بود.

طرح توجیهی – ، ابزار جذب شریک یا همکار شایسته

طرح کسب و کاری تجاری را می‌تواند به عنوان ابزاری، برای فروش آینده کاری بهتر به نیروی انسانی، موردنیاز در بازار کار باشد. یک برنامه خوب و منطقی، سازمان را در جذب شریک، همکاری با تامین کننده و توزیع‌کننده خوش‌نام، استخدام مدیران حرفه‌ای لایه میانی سازمان، یاری می‌نماید.

طرح توجیهی – ، کمکی به مدیریت شرکت

طرح کسب و کاری تجاری، بر ساختار سازمانی تاثیر و سازمان را هدایت و راهبری می‌نماید. جایگاه و وظایف مدیران، مسئولین و کارکنان را نسبت به هدف وچشم انداز سازمان و سمت‌های اجرایی آنان آشکار می‌نماید.در ضمن طرح کسب و کار به عنوان ابزاری مدیریتی است که مدیر می‌تواند به‌مثابه یک فانوس دریایی آن را مدنظر داشته و همواره جهت تصمیمات خود را با آن منطبق سازد.

 بیان دلایلی که چرا به یک طرح توجیهی نیاز است؟

 نشان دادن اینکه شما در مورد کسب و کارتان جدی هستید.

یک طرح توجیهی – رسمی برای نشان دادن این موضوع به همه طرف های ذینفع – کارکنان،‌ سرمایه گزاران، شرکا،‌ و خود شما نیاز است – که شما نسبت به ایجاد این کسب و کار متعهد هستید لازم است.

 • ایجاد خط نشان‌هایی برای کسب و کار.

طرح توجیهی – باید آشکارا خط نشان‌های بلند مدتی را که بیشترین اهمیت را در موفقیت کسب و کارتان دارند بیان  کند. به تعبیر گای کاوازاکی،‌ یک خط نشان چیزی است که آنقدر مهم باشد که به خانه بیایید و در مورد آن با همسرتان صحبت کنید .ومانع خستگی و کسالت او شود..

آیا به همسرتان خواهید گفت که بروشور شرکت را طراحی کرده‌اید؟‌ احتمالا نه. اما قطعا خبر اینکه وب سایت جدیدی برای شرکت راه اندازی کرده اید یا به درآمد سالانه 1 میلیون دلار رسیده‌اید را به او خواهید داد.

 • آشنایی  بهتر  با  مسئله رقابت.

ایجاد طرح توجیهی – شما را مجبور می‌کند تا رقابت را مورد موشکافی دقیق قرار دهید. همه شرکت‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم رقبای بزرگ وکوچکی دارند،‌ و ضرورت دارد که امتیازات رقابتی شرکت خود را بشناسید .

 • درک بهتر جامعه هدف و مشتریان.

اینکه آنها وقتی خرید می کنند چرا این کار را می‌کنند ؟‌وقتی خرید نمی کنند چرا این کار را نمی‌کنند؟‌

یک تحلیل مشتری عمقی برای یک طرح توجیهی – کارآمد و داشتن یک کسب و کار موفق ضروری است.

 • اعلام مفروضاتی که پیشتر گفته نشده وپنهان مانده ‌اند.

فرایند تدوین طرح توجیهی – کمک می‌کند تا گمان های  سابقا “پنهان” پیش‌رو قرار گیرند. با نوشتن و ارزیابی این مفروضات، شما می‌توانید آنها را مورد آزمون قرار داده و اعتبارشان را تحلیل کنید.

 • مستند سازی الگوی  عایدی شما.

کسب و کار شما تا چه اندازه دقیق پول ساز خواهد بود؟‌ این یک سوال بسیار حیاتی است که در زمان نوشتن طرح باید به آن پاسخ داده شود،‌ هم برای شما و هم برای سرمایه گزاران. مستندسازی مدل عایدی به شما کمک میکند تا به چالش‌ها و مفروضات مرتبط با این مدل بپردازید.

 • عملی بودن فعالیت اقتصادیتان را ارزیابی می کند‌.

این فرصت تا چه اندازه خوب است؟‌ فرایند طرح توجیهی – شامل تحقیق کردن در مورد بازار هدفتان و نیز چشم انداز رقابتی می‌شود و به شکل  یک مطالعه امکان سنجی برای موفقیت فعالیت اقتصادی شما عمل می‌کند.

 • مشخص  کردن نیازهای مالی .

آیا کسب و کارتان به جمع کردن سرمایه نیاز دارد؟‌ و چقدر؟ ‌فرایند ایجاد طرح توجیهی – به شما کمک

می کند تا دقیقا روشن کنید که به چه مقدار سرمایه نیاز دارید و از این سرمایه به چه منظور استفاده

می کنید. این فرایند برای جمع کردن سرمایه مورد نیاز کسب و کارتان و به کار گیری موثر این سرمایه

ضروری است.

 • جذب سرمایه گذاران بررای کسب وکار .

یک طرح توجیهی – رسمی مبنایی برای تامین مالی طرح پیشنهادی است. طرح توجیهی – به سوالات سرمایه گذاران پاسخ می‌دهد،‌ از جمله این سوالات که:‌ آیا به این محصولو یا خدمت نیاز است؟‌

پیش بینی های مالی چه هستند؟‌ استراتژی خروج و راه بازگشت شرکت چیست؟

 • کاهش ریسک دنبال کردن فرصت غلط.

فرایند ایجاد طرح توجیهی – کمک می‌کند تا هزینه های فرصت به حداقل برسند. نوشتن طرح توجیهی – به شما کمک می کند تا جذابیت این فرصت خاص را در برابر دیگر فرصت ها مورد ارزیابی قرار دهید.

 • شما را به تحقیق و شناخت واقعی بازار مجبور می کند

مهمترین روندها در کسب و کار  شما چه هستند؟‌ بزرگترین تهدیدها برای کسب وکار شما کدام ها هستند؟‌ آیا این بازار در حال رشد است یا پسرفت می کند ؟‌ اندازه بازار هدف برای محصول/خدمت شما چقدر است؟ ‌ایجاد طرح توجیهی – به شما کمک خواهد کرد تا درک گسترده تر، عمیق تر، و دقیق تری از بازارتان داشته باشید.

 • واضح کردن مسیر و تمرکز بر تلاش‌های شما.

طرح توجیهی – نقشه راهی را به دست می دهد که در زمان‌های تردید می توانید برای یافتن مسیر به آن نگاه کنید. بدون داشتن یک طرح توجیهی – ،‌ ممکن است استراتژی‌های کوتاه مدت تان را مرتبا تغییر دهید بدون اینکه خط نشان های بلند مدت تان را تغییر دهید.

 • جذب کردن کارکنان و تیم مدیریت.

یک طرح توجیهی به منظور جذب کردن و حفظ استعدادهای خوب، کاملاً ضروری است. طرح توجیهی – به کارکنان و مدیریت این الهام را می‌دهد که ایده شما درست است و کسب و کار به سمت دستیابی به هدف وچشم انداز استراتژیک نشانه ‌گیری شده است.

 • جذب کردن شریک

شریک وشرکا  مایل هستند طرح توجیهی – شما را ببینند تا تصمیم بگیرند آیا شراکت با شما ارزشش را دارد یا نه. تثبیت شریک معمولا نیازمند زمان و سرمایه است، و شرکت ها احتمال بیشتری دارد در یک سرمایه گزاری اقتصادی شراکت کنند اگر بتوانند توضیح مفصل و مبسوطی از شرکت شما را مطالعه کنند.

 • تثبیت موقعیت برند خود

ایجاد طرح توجیهی – کمک می کند تا نقش شرکتتان در بازار را تعیین کنید. این تعریف به شما اجازه می دهد تا به طور دقیق کسب و کار و جایگاه برند برای مشتریان، سرمایه گزاران، و شرکا را توصیف کنید.

 • قضاوت کردن در مورد موفقیت کسب و کار خویش

یک طرح توجیهی – رسمی به شما این امکان را می دهد تا نتایج عملیاتی واقعی را در برابر خود طرح توجیهی – مقایسه کنید. بدین طریق،‌ این امکان برای شما وجود خواهد داشت که به وضوح ببینید که آیا به هدف وچشم انداز استراتژیک،‌ مالی، و عملیاتی خود دست یافته اید یا نه و چرا..؟؟؟

 • تغییر موضع کسب و کارتان به منظور مقابله با شرایط در حال تغییر

به عنوان مثال،‌ در طول شرایط اقتصادی دشوار،‌ اگر فروش شما و مدل های عملیاتی تان جواب نمی دهند،‌ می توانید طرح توجیهی -تان را بازنویسی کنید تا ایده ها و استراتژی های جدیدی را تعریف،‌ امتحان و اعتبار سنجی کنید.

 • مستند سازی طرح بازاریابی.

چطور قصد دارید به مشتریان تان برسید؟ چطور آنها را حفظ خواهید کرد؟‌بودجه تبلیغاتی تان چیست؟‌ چه قیمتی از مشتری دریافت خواهید کرد؟‌ یک برنامه بازاریابی به خوبی مستندسازی شده برای رشد یک کسب و کار ضروری است.

 • رونمایی از فرصت‌های جدید.

از طریق فرایند تضارب افکار و ایده پردازی،‌ آوردن ایده ها به روی وایت بورد،‌ و مصاحبه‌های خلاقانه،‌ شما احتمالا کسب و کارتان را از دیدگاه‌هایی جدید خواهید دید. در نتیجه، اغلب به ایده هایی جدید برای بازاریابی محصول یاخدمت خود و اداره کردن کسب و کارتان دست پیدا خواهید کرد.

 • پیش بینی نیازهای تامین نیروی انسانی شرکت.

بعد از کامل کردن طرح توجیهی -،‌ تعجب نخواهید کرد وقتی ناگهان با کمبود نیرو مواجه می‌شوید. بلکه،‌ Business Plan طرح توجیهی – شما نقشه راهی برای نیازهای تامین نیروی انسانی فراهم می کند،‌ و از این رو کمک می کند تا توسعه هموارتری تضمین شود.

نمونه های طرح های توحیهی

 

 

0 پاسخ

لطفا انتقاد ََ دیدگاه یا درخواست طرح توجیهی خود را ثبت کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *