دانلود طرح توجیهی امکان سنجی ماءالشعیر –

عصاره مالت97 صفحه word

دانلود طرح توجیهی تولید تابلوهای فشار ضعیف و قوی

 

تولید ماءالشعیر و عصاره مالت

 

 

 

مقدمه :

زمان بروز رسانی حداقل 24 ساعت

دریافت طرح توجیهی   

دریافت طرح و سپس پرداخت وجه

.

بسته طلایی

.

❤️ ❤️❤️

.

سفارش طرح

2021-04-19T03:42:20+04:30

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعتی شدن جهان به همراه تنوع فوق العاده بخصوص در تولیدانواع کالاهای مصرفی و با کیفیت گوناگون موجب شده ، گرایش مردم به سوی مصرف نوشابه ها شدیداً افزایش پیدا نماید . تنوع درتولید نوشیدنیها بسته به نوع طعم دهنده ها ( طبیعی یا مصنوعی) و  گاز دار یا غیر گاز دار بودن آنها بسیار وسیع بوده و بطور کلی روزانه چند صد میلیون لیتر از اینگونه محصولات نوشیدنی در جهان مصرف می شوند و می توان گفت بعد از دخانیات پرمصرف ترین   فرآورده های صنعتی محسوب می گردند .

بر طبق آمار و ارقام موجود مصرف سرانه نوشابه در کشور آلمان 90 لیتر و در ایران 25 لیتر در سال می باشد. از طرفی همزمان با پیشرفت فن آوری تولید نوشابه ها ، اطلاعات ذیقیمتی در حیطه علوم زیستی و بیولوژیکی بدست آمده است که ارزش و اهمیت نوشیدنیهای طبیعی یا ساخته شده براساس مواد طبیعی و غیر سنتیتک را در مقابل نوشیدنیهای ساخته شده از مواد سنتیتک روبروز مشخص تر کرده و به عبارت دیگر مضرات و اثرات جانبی نوشابه های غیر طبیعی روی ارگانهای مختلف بدن بویژه جهاز هاضمه و کبد و همچنین ایجاد چاقی بوضوح بر همگان معلوم گردیده است . از این جهت گرایش به مصرف نوشیدنیهای طبیعی از جمله ماءالشعیر و استفاده از آنها در رژیم غذایی روزانه افراد ، به منظور تأمین مواد مغذی نظیر ویتامین ها ، املاح معدنی و اسیدهای آمینه صورت گرفته و به همین لحاظ آبجو از دیر باز در کشورهای اروپایی به نان مایع معروف بوده است . اهمیت این محصول از بابت طبی علاوه بر ارزش غذایی آن خود مقوله ای است که برای مصرف کنندگان آن پوشیده نیست ولی ذکر آنها در این مقدمه مقدور نمی باشد . پی بردن به اهمیت حیاتی این محصولات و تغییر الگوی غذایی جهت برخورداری از سلامتی و حداکثر طول عمر انسانها کشورهای شرقی را بر آن داشته است که قدمهای اساسی در تولید و مصرف نوشیدنیهای طبیعی بردارند بر همین اساس مصرف سرانه آبجو  ( الکلی و غیر الکلی) در کشور آلمان 150 لیتر در مقایسه با نوشابه 90 لیتر در سال می باشد . در حالیکه آمار سرانه مصرف ماءالشعیر در کشورمان از 3 لیتر فراتر نمی رود .

بهرحال آگاهی جامعه ما نسبت به اهمیت موضوع در چند سال اخیر و گرایش شدید مردم جهت مصرف محصولات طبیعی و برخورداری از سلامتی و خودداری از مصرف نوشیدنیها یا کلاً محصولات مضر و زیان آور و از طرفی سیاست گذاری دولت و ارگانهای ذیربط برای حمایت های همه جانبه اینگونه پروژه ها ، این شرکت را برآن داشته است که با بهره گیری از آخرین فن آوری و دانش فنی به تولید مهمترین و با کیفیت ترین محصول و عرضه به بازار بتواند سهمی از بازار داخلی و در مراحل بعد بازار خارجی را به خود اختصاص داده و در جهت جلوگیری از خارج شدن ارز از کشور قدم بردارد

پروسه تولید ماءالشعیرو عصاره مالت را می توان  به شکل زیر نمایش داد  :

 

 

 

ظ

 

 

 

1-معرفی محصول

محصولات اصلی عبارتند از :

  • تولید عصاره مالت
  • تولید ماءالشعیر

در این بخش ابتدا به معرفی جو و مالت بعنوان مواد اولیه اصلی تولید محصولات مورد نظر پرداخته خواهد شد و سپس به بررسی مشخصات و ویژگیهای عصاره مالت و ماءالشعیر خواهیم پرداخت .

ماده اولیه تولید مالت دانه جو است فاکتورهای کیفیت در مالت با فاکتورهای کیفیت در دانه ارتباط نزدیک دارد . لذا  لازم است برای این منظور از دانه های درشت ، سالم ، تمیز و عاری از آفت زدگی و کپک زدگی استفاده شود . دانه های قهوه ای طلایی و دانه هایی که دارای انباشتگی و رسیدگی کامل هستند مناسب ترند .

جو را از آن رو که اکثراً با گندم مقایسه می کنند ، باید گفت که خواص غذایی گندم بیشتر از جو می باشد ولی خواص درمانی جو بیشتر می باشد و بر خلاف گندم سبوس آن ، ماده  ضد کلسیم ندارد .

آنچه در مورد جو حائز اهمیت است ، مقادیر زیاد ویتامین B موجود در آن است ، مشتقات این دانه از بالا رفتن چربی خون و سفید شدن مو جلوگیری می کنند ، همچنین دانه جو دارای چند نوع آنزیم                می باشد که می تواند نشاسته آنرا به قند جو تبدیل کند ، همچنین از دیگر مواد تشکیل دهنده جو         می توان به 10% مواد ازته ، 2% چربی ، 70% مواد نشاسته ای و سلولز اشاره کرد و نیز دارای فسفر ، کلسیم ، آهن می باشد .

الف – جو

از آنجا که جو ماده اولیه تهیه مالت و بالطبع ماءالشعیر است ، بنابراین بهتر است بطور خلاصه به بررسی خواص جوی قابل قبول برای این منظور بپردازیم .

  • ترکیبات دانه جو

کربوهیدرات ها : قسمت عمده ای از ترکیبات دانه جو را تشکیل می دهند . مقدار آنها تا وزن دانه خشک می رسد و از جنس نشاسته می باشد و شامل آمیلوز و آمیلوپکتین می باشد . آمیلوز در اثر دیاستاز هیدرولیز شده مالتوز و دکسترین مید هد . بعلاوه در دانه جو مقادیری حدود 5-4% سلولز و همی سلولز و 2-1% انواع صمغ وجود دارد .

مواد ازته :

حدود 11% وزن جو خشک را تشکیل می دهند و هر قدر پروتئین جو بیتشر باشد برای مالت سازی از کیفیت کمتری برخوردار است .

چربی :

چربی حدود 3-2% وزن دانه خشک جو را تشکیل می دهد .

– آنزیم های دانه جو :

مهمترین آنزیم های دانه جو آلفا و بتاآمیلاز است در مقایسه با دانه گندم بتاآمیلاز از دانه گندم بیشتر است اما مقدار آن تابع گونه جو و شرایط کاشت ، داشت و نگهداری محصول است . در طی جوانه زدن مقداری آلفا آمیلاز از دانه بوجود می آید . آنزیم  بتاآمیلاز جو شش ردیفه بیشتر از مقدار آن در جو دو ردیفه است بدیهی است طی عملیات مختلف مالت سازی تغییرات زیادی درنوع و میزان آنزیم های جو اتفاق  می افتد.

– نگهداری جو :

برای نگهداری جو لازم است از شرایطی کم و بیش شبیه روشهای نگهداری گندم استفاده نمود . برای نگهداری طولانی مدت جو لازمست رطوبت محل نگهداری کمتر از 10% و دمای آن پایین باشد در غیر این صورت در اثر تنفس دانه ها مقداری از وزن دانه افت کرده و امکان آفت زدن آن فراهم می شود .

جدول 1- مشخصات و ویژگیهای جوی قابل قبول برای مالت سازی

ردیف شرح مقادیر
1 سرعت جوانه زدن بعد از 72 ساعت بیش از 95%
2 جوانه زنی یا ظرفیت جوانه زنی بیش از 95%
3 وزن هزار دانه بیش از 36 گرم
4 یکنواختی دانه بین 8/2-5/2 میلیمتر بیش از 85%
5 رطوبت حداکثر 10% ( در جوی تازه برداشت شده بالاتر از 10% می باشد)
6 پروتئین حداکثر 12%
7 وزن حجمی ( گرم بر سانتیمتر مکعب) حداقل 75/0

 

ب- مالت :

به جو جوانه زده و برشته شده اطلاق می گردد به عبارت دیگر برای تهیه مالت جو ، آن را سبز کرده و سپس با حرارت غیر مستقیم رطوبت آن را گرفته و پس از جدا کردن جوانه و ریشه جهت مصارف سالیانه ذخیره می کنند . برای گرفتن عصاره مالت ، مالت را آسیاب کرده و آن را با مخلوط مقدار معینی آب در درجه حرارت مختلف می پزند تا شربت شیرین مالت بدست آید . شربت حاصله را بعد از جدا کردن تفاله جو و صاف کردن تحت خلاء می جوشانند تا غلیظ شود همچنین برای بعضی مصارف آن را به شکل پودر در می آورند ، این ماده بسیار مغذی بوده و برای مصارف گوناگون غذایی بکار می رود .

 

 

 

 

جدول 2- ویژگیهای مالت

ردیف شرح مقادیر
1 میزان رطوبت حداکثر 6%
2 زمان تبدیل نشاسته به قند حداکثر 20 دقیقه
3 pH حدود 6
4 قند بر حسب پلاتو حداقل 5/8
5 پروتئین حداکثر 12%

 

 

ب-1- انواع مالت :

  • مالت کمرنگ ( pale malt )

در مالت کم رنگ (Pale Malt) به دانه ها یک مرحله خیس کردن کوتاه داده می شود . سرعت و درجه حرارت خشک کردن نسبتاً پایین بوده ، مالت کم رنگ قدرت رنگ کنندگی کمتری در مقایسه با مالت تیره دارد . در تهیه آن ابتدا دانه های مالت خشک را مرطوب نموده و رطوبت آن را به حد مورد نیاز  می رسانند سپس در دستگاهی که مشابه دستگاه بو دادن قهوه است بو می دهند . محصول حاصله دارای رنگ قهوه ای روشن بوده و دارای طعمی لذید می باشد .

 

  • مالت تیره : (Dark Malt)

در تهیه مالت تیره از واریته های جو با درصد پروتئین بالاتری استفاده می شود . فرآیند جوانه زنی در درجات حرارتی بالاتر و برای مدت زمان طولانی تر در مقایسه با مالت کم رنگ انجام می شود . مالت تیره دارای رنگ و طعم و ملانوئیدین های  بیشتری در مقایسه با مالت کم رنگ می باشد .

با توجه به بالا بودن درجه حرارت در تهیه مالت تیره تقریباً آنزیم های موجود از بین رفته بنابراین این نوع مالت فاقد فعالیت آنزیمی بوده و صرفاً برای ایجاد طعم و رنگ مورد استفاده قرار می گیرند .

 

ب 2- ترکیب شیمیایی و ارزش تغذیه ای مالت :

ترکیب شیمیایی مالت ، در ارتباط مستقیم با ترکیب جوی مورد مصرف می باشد ولی در مراحل مختلف مالت سازی تغییرات مختلفی در ترکیبات دانه روی می دهد .

میزان رطوت در یک مالت مناسب ، در حدود 5- 3% است . در صورتیکه رطوبت دانه خیلی بیشتر از آن می باشد . در مورد تحولات مواد گلوسیدی از مقدار کل نشاسته مالت کاسته می شود . مقدار کل نشاسته مالت 12-10% کمتر از دانه جو می باشد . این کاهش مربوط به دو عامل تنفس سلولهای دانه و تجزیه نشاسته به دکسترین و مالتوز تحت اثر آنزیمهای مربوط به آن میباشد .

وجود فیتاتها در مواد غذایی سبب می شود که در جذب کلیسم و آهن و فسفر بدلیل ایجاد ترکیبات نامحلول اختلال ایجاد کند و تجزیه این مواد در مالت توسط آنزیم فسفاتاز از نظر تغذیه ای ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

جدول2-  مقدار درصد مواد شیمیایی موجود در مالت و جو

ردیف شرح جو مالت
1 نشاسته 65-63 60-58
2 قند ساکاروز 2-1 5-3
3 قندهای احیاء کننده 2/0-1/0 4-3
4 سلولز 5-4 2/5-5
5 پروتئین های قابل جذب 12-9 12-9
6 اسیدهای آمینه 5/0 2-1
7 چربی 3-2 3-2
8 مواد معدنی 2 2/2

 

ب-3-موارد استفاده مالت :

مالت و عصاره آن به دلیل ویژگیهای آنزیمی ، قدرت طعم دهنده گی ، رنگ و ارزش تغذیه ای آن ، در دنیا موارد استفاده فراوانی دارد . کاربرد مالت در صنایع مختلف غذایی چون قنادیها ، در تهیه بیسکویت ، کراکرهای تخمیری ، انواع کارامل ، شیرینی  و در تولید سرکه ، الکل ، غلات صبحانه ای ، بسیاری از انواع نوشابه ها و شیرهای آشامیدنی چون شیر کاکائو ، در نانوایی ، غذای کودک و بعنوان مکمل های تقویتی و غذایی می باشد . علت کاربرد مالت و عصاره آن در صنایع پخت این است که مالت در نان سبب تسریع در عمل تخمیر شده و زمان فرمانتاسیون را تقلیل می دهد . در ضمن کاربرد مالت در تهیه خمیر نان ، صرفه نظر از بهتر شدن طعم و رنگ و در بهبود کیفیت ساختمان نان نیز مؤثر است ،. زیرا حجم قرص نان زیادتر شده و ساختمان مغز نان بهتر می شود . از مالت در صنایع داروسازی ، برای بهبود طعم در روغن ماهی و گلیسر و فسفات ، در تهیه اوومالتین ، مالتین ، استومالت ، رادیو مالت و ده ها محصول مشابه دیگر استفاده می شود . ضمن اینکه به علت خاصیت ملین بودن عصاره مالت ، تجویز آن برای کودکان که دستگاه گوارشی آسیب پذیری دارند بسیار مناسب است .

مصرف این ماده استخوانبندی را محکم و ضعف و بی اشتهایی را از بین می برد و در پزشکی در موارد کم خونی ، ویتامینوزA و بیماریهای عصبی تجویز می گردد . مالت در موارد سوء هاضمه های گلوسیدی ، کمبود ترشح بزاق و در دوران نقاهت بیماریها و در تمام مراحلی که به یک غذای سهل الهضم نیاز است مورد استفاده قرار می گیرد .

از مهمترین فرآورده هایی دارویی مالت ، مالتین می باشد که یک فرآورده آنزیمی است ، مالتین را بعنوان دارو در اختلالات گوارشی ورم مزمن معده و تعدادی از داروها مانند گرانول مارتینه استفاده می کنند .

و در دیگر صنایع چون صنایع نساجی و میکروبیولژی ، بطور مثال در تصفیه مایع استخراج شده از جوهر قیر و نمکهای آهن و در رخت شویخانه ها به منظور جداسازی نشاسته از پارچه مصرف می شود .

ج- عصاره مالت :

بسیار مقوی بوده و هم از جهت استفاده برای غذای کودک بسیار با ارزش است و هم برای مادران شیرده ، چرا که ترشحات غدد مخصوص شیر را زیاد می کند و مقادیر زیادی ویتامین B1 دارد . از دیگر مصارف آن در بیسکویت سازی ، شکلات سازی ، کلوچه و دیگر صنایع غذایی نظیر آن می توان نام برد ، همچنین در سالهای اخیر برخی کارخانجات ماءالشعیر سازی از عصاره مالت جهت تولید محصول خود استفاده می کنند که بازار جدیدی را برای این محصول باز کرده است .

در مورد ویژگیهای دیگر عصاره مالت می توان گفت که در دنیا عصاره مالت که عمدتاً نوعی شربت غلیظ شده مالت جو می باشد با غلظت 70 الی 80 درصد مواد قندی تولید می شود ، خصوصیات استاندارد شده این محصول برای موارد ویژه متفاوت بوده ولی استاندارد مورد مصرف در ایران عموماً به صورت زیر است : (مورد مصرف مستقیم در خانواده بیشتر در کشورهای اروپایی معمول می باشد)

حداقل هزینه بروز رسانی این طرح

یک میلیون و 800 هزار تومان

اگر طرح اختصاصی بخواهید

هزینه توسط

کارشناس طرح های توجیهی

اعلام میگردد

دریافت طرح توجیهی

 

❤️❤️❤️

 

 

2021-04-13T13:51:46+04:30
0 پاسخ

لطفا انتقاد ََ دیدگاه یا درخواست طرح توجیهی خود را ثبت کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *