دانلود طرح توجیهی تولید 328 تن عطر وادکلن-72 صفحه

 نوع فایل :   pdf                                          تعداد صفحات :  72          

 ظرفیت :   328 تن                                         اشتغالزایی : 13

 

 

(1)

جهاد دانشگاهی

جمهوری اسلامی ایران وزارت صنایع و معادن

زمان بروز رسانی این طرح یک هفته

پایان رایگان
2021-04-19T03:42:20+04:30

مطالعات امکان سنجی مقدماتی تولید عطر و ادکلن با مواد آروماتیک

سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران

واحد صنعی اموگمهر معاونت پژوهشی

١- معرفی محصول

۱ – ۱- مقدمه

واژه perfume یا همان عطر نام خود را از واژه لاتینی perfumare (به معنای همراه با دود) «پر» به معنای «از میان» و «فوموس» به معنای «دود» گرفته است. فرانسوی ها، بوی خوشی را که در هوا پخش می شد، «عطر» نامیدند.

تاریخچه استفاده از عطر به ۲۵۰۰ سال قبل و به کشور ایران برمی گردد. ایرانیان قدیمی ترین مردمانی بودند که از عطر و اسانس های معطر به صورت تجملاتی استفاده می کردند. ده قرن قبل از میلاد ایرانیها یکی از اولین تمدهایی بودند که به تجملات اهمیت داده، روزانه با لوسیون های معطر خود را شستشو میدادند و در نوشیدنی های خود از اسانسهای عطردار استفاده می کردند. اگرچه هیچ مدرکی دال بر تولید عطر در امپراتوری پادشاهان ایرانی به دست نیامده ولی چیزی که مسلم است ایرانی ها برای اسانسها از همسایگان خود، مبالغ هنگفتی می پرداختند. ولی این تمدنهای روم بودند که عطرسازی را به هنری واقعی تبدیل کردند. هنری که اکنون به یکی از صنعتهای مطرح دنیا تبدیل شده است.

 

قرن ها پیش از این، عطر به عنوان ماده ای برای خوشبو کردن محیط در مراسم مذهبی مصریان سوزانده می شد. در آن زمان استفاده از این مواد خوشبو تنها به آیین ها و تشریفات مذهبی اختصاص داشتند اما به تدریج از این مواد برای ساختن پماد جهت تسکین و درمان زخم های پوستی نیز استفاده شد.

نخستین شکل عطر، بخور بود که نخستین بار در حدود ۴۰۰۰ سال پیش در بین النهرین کشف شد. مواد خوشبوکننده اولیه تنها مخلوطی از ادویه آسیاب شده نرم بودند که با مرا یا میعه (استوراکس) به هم می۔ چسبیدند. پیشرفت بعدی کشف این موضوع بود که اگر ادویه یا گلی در چربی یا روغن خیسانده شود، چربی یا روغن، بخشی از ماده اصلی خوشبو کننده را نگه می دارد. بدین ترتیب روغنهای دارویی و مرهم های معطر معروف زمان مسیحیت ساخته شد.

بنا به هیروگلیف های کشف شده، عطر در زندگی مصریان نقش مهمی بازی می کرد. تا آغاز عصر طلایی مصریان، عطر فقط در مراسم مذهبی برای خدایان یا فراعنه استفاده می شد. به تدریج صمغها، خوشبو کننده ها و روغن های معطر از انحصار روحانیون خارج شد و مردم موظف شدند حداقل هفته ای یک بار از آن استفاده کنند. از آن جایی که مصریان معتقد بودند که روح به آسمان می رود، خویشاوندان مرده،

نوعی صمغ قهوه ای رنگ مایل به قرمز یا زرد خوشبوو تلخ و تند.

مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح های صنعتی مجری: جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر- معاونت پژوهشی

|

گزارش نهایی

|

مرداد ۱۳۸۷ صفحه (۶)

 

 

 

جمهوری اسلامی ایران وزارت صنایع و معادن

واحد صنعی اموگمهر

مطالعات امکان سنجی مقدماتی تولید عطر و ادکلن با مواد آروماتیک

سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران

معاونت پژوهشی

همواره کوزههایی پر از مواد خوشبو کننده در مقابر می گذاشتند. آب و هوای مناسب مصر، آنان را قادر ساخت از هند ادویه ها و مواد بودار زیادی مانند زنجبیل، فلفل و چوب صندل وارد کنند. آنان هنوز نیز در تولید روغن اسانس عطر که بخش مهمی از محصولات یاسمن دنیا را تشکیل میدهد، جایگاه برجسته ای

دارند.

یونانیان و رومیان عطر را از مصریان گرفتند. نزد کرتیان نیز محبوب ترین گل ها سوسن و رز بود. آنان که در ساختن روغن های گیاهی مثل روغن زیتون و روغن بادام سر رشته داشتند، ساخت روغن رازیانه و ریشه زنبق زرد را به این صنعت افزودند. یونانیان اولین عطر مایع را ساختند. گرچه با عطرهای امروزی تفاوت داشت. این عطرها، پودرهای خوشبویی بودند که بدون الکل با روغن مخلوط می شدند. از آن جایی که یونانیان در مصرف عطر افراط می کردند، سولون در قرن ششم استفاده از عطر را در قانون ممنوع کرد تا در هزینه های وارداتی صرفه جویی شود، اما این ممنوعیت، چندان نپایید. تئوفراستوس آتنی درباره بوهای مختلف، روغن ها و منشأ گیاهی آنها و حتی اثر درباره ادراک ما از بوها نیز تحقیق کرده و به رابطه بین این ادراکها و قوه چشایی پی برده بود.

ونیز و فلورانس در دوره رنسانس مراکز عطرسازی بودند. کاترین مدیسی بعد از ازدواج با هانری دوم پادشاه فرانسه، عطرسازش را از ایتالیا با خود برد. آزمایشگاه این عطرساز با یک راهروی مخفی به آپارتمان کاترین وصل میشد به این ترتیب امکان دزدیده شدن فرمول عطرهای او وجود نداشت. در این دوران فرانسه به امپراتوری عطر تبدیل شد و درباریان فرانسه که علیرغم لباسهای با شکوه و کلاه گیس های پودر زده به نظافت خود اهمیت نمیدادند، به مصرف کنندگان اصلی عطر تبدیل شدند. در دوران انقلاب فرانسه این صنعت افول کرد. در این دوران، عطر جدیدی به نام «گیوتین» در بازار عرضه میشد که منشأ آن ناشناخته است اما انقلابیون و «سن کلودها» (مردم عادی از آن استفاده می کردند. با به قدرت رسیدن ناپلئون، صنعت عطرسازی دوباره شکوفا شد. شهر گراسه فرانسه بزرگترین مرکز تولید کننده مواد اولیه عطر از نظر تجارت یاسمن، رز و پرتقال است که از سال ۱۷۲۴ به این کار اشتغال دارد.

در طول قرن هفدهم، استفاده از بوی خوش و عطر کاملا در بین مردم رایج شد. دستکش های معطر در فرانسه به بازار آمد و در سال ۱۶۵۶ بود که اولین صنف سازندگان عطر تأسیس شد. استفاده از عطر در کشور فرانسه بیش از سایر نقاط جهان به سرعت افزایش پیدا کرد.

در آن زمان مهاجران ایتالیایی که در تولید دستکش مهارت داشتند از اسانس گلها برای معطر کردن دستکش های چرمی شان استفاده می کردند. این شهر، دارای آب و هوای بسیار مطلوب، خاکی حاصلخیر و

مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح های صنعتی | گزارش نهایی | مرداد ۱۳۸۷

مجری: جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر- معاونت پژوهشی

صفحه (۷)

 

 

واحد صنعی اموگمهر

جمهوری اسلامی ایران

وزارت صنایع و معادن سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران

مطالعات امکان سنجی مقدماتی تولید عطر و ادکلن با مواد آروماتیک

معاونت پژوهشی

کوههایی بلند است که مانند حصاری دور منطقه را فرا گرفته اند. این شهر مکانی ایده آل برای رشد گلهایی مانند رز، یاس و اسطوخودوس مواد اولیه عطرسازی به شمار می آیند. برای تولید عطر مقادیر انبوهی از گل نیاز است. برای تولید یک کیلو روغن معطر چهار هزار کیلو گل رز لازم است.

در قرن نوزدهم، انقلاب فرانسه ناخواسته باعث شد تا شور و شوق مردم این کشور برای استفاده از عطر کم شود. اما بعد از گذشت چند سال مردم مجددأ جرات پیدا کردند که میل شدیدشان را برای استفاده از کالاهای لوکس، از جمله عطر ابراز کنند.

در تولید عطر از افرادی که شامه قوی دارند بسیار کمک گرفته می شود. عطرها پس از اینکه به دقت نامگذاری شدند بسته بندی می شوند و تحت نام طراحان بزرگی مانند coco channel و givenchy فروخته میشوند. مبالغ هنگفتی صرف تزیین آنها شده و عطرها با قیمتهای گزافی در سراسر دنیا به فروش

می روند.

ادکلن

شاید نامگذاری ادکلن عجیب به نظر آید، زیرا کلون نام فرانسوی شهر کلن در آلمان است، در حالی که ادکلن از ایتالیا آمده است. جیان پائولو فمینیس، آرایشگری از شهر «وال ویگزو»، مبتکر ادکلن بود. |

در قرن ۱۸ با ساخت ادکلن (Eau de cologne) انقلابی در صنعت عطرسازی به وقوع پیوست. جیان پائولو فمینیس از ایتالیا به آلمان رفت و آب معطری را کشف کرد که نامش را «آب ستودنی» گذاشت. ادکلن که در آن زمان ترکیبی بود از گیاهان رزماری، نارنج و لیمو موارد استفاده فراوانی داشت، از آنجمله می توان به استفاده از آن برای خوشبو کردن آب حمام، خوشبو کردن نوشیدنی ها و شکر، شستشو دهنده و خوشبوکننده دهان، جزئی از مواد سازنده پمادها و … اشاره کرد.

ادکلن (Eau de cologne) نوعی عطر که دارای ۸ تا ۱۵ درصد ماده معطر و بقیه آن الکل و آب است. به آن اودوتوالته (Eau de toilette) هم گفته میشود که البته اشارداش به یک رایحه خاص است که توسط ناپلئون بکار برده می شد. در بعضی از انواع آن، فقط حدود ۴ درصد ماده معطر وجود دارد. الکل موجود در ادکلن و یا عطرها باعث میشود تا افراد اطراف شما متوجه بوی خوش شما شوند.

میزان دوام عطر روی بدن هر فرد علاوه بر نوع عطر به خصوصیات پوست آن شخص نیز بستگی دارد. در کل کسانی که پوستشان روشن و خشک است بوی عطر را کمتر نگاه می دارند تا کسانی که پوست چرب

|

گزارش نهایی

|

مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرح های صنعتی مجری: جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر- معاونت پژوهشی

مرداد ۱۳۸۷ صفحه (۸)

 

 

جمهوری اسلامی ایران

کی ایران وزارت صنایع و معادن سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران

واحد صنعی اموگمهر

مطالعات امکان سنجی مقدماتی تولید عطر و ادکلن با مواد آروماتیک

معاونت پژوهشی

دارند. چون پوست چرب رطوبتی دارد که مواد معطر را در خودش نگه می دارد. پارامتر دیگری که بر ماندگاری بوی عطر موثر است PH یا اسیدیته پوست هر فرد است.

فرمول دقیق عطرهای تجاری مخفی هستند و حتی اگر هم علنی شوند، چنان پروسه پیچیده ای در تهیه آنها به کار می رود که این فرمول استفاده چندانی ندارند. روغن اسانس عطر با یک حلال رقیق می شود زیرا روغن غیر رقیق شده چنان ترکیبات فراری دارد که در صورت استفاده به حساسیت و جراحات پوستی یا خراب شدن لباس منجر می شود.

متداول ترین ماده حلال روغن عطر، اتانول یا مخلوطی از اتانول و آب است. افزایش ترکیب معطر عطر موجب افزایش شدت بو و ماندگاری آن می شوند. بنابراین، اگرچه غلظت روغن عطر در ادوپرفوم بیشتر از ادوتوالت است، اما میزان آن در هر کارخانه عطرسازی متفاوت است. یا برخی از عطرها، نام یکسانی دارند اما با غلظتهای متفاوتی

هنر ترکیب عطرها از خاور نزدیک باستان سر چشمه گرفته و به سمت غرب به یونان و روم راه یافته و با تجارت اعراب در زمینه گیاهان معطر مانوس گردید وبه آسیای غربی نفوذ کرد. عربها، گذشته و صنعت کنونی عطر را به هم پیوند دادند. پروسه استخراج روغن از گلها به وسیله تقطیر، توسط ابن سینا کشف شد. او ابتدا با گل رز شروع کرد. تا پیش از کشف او، عطرها مایع مخلوطی از روغن و گیاهان له شده یا گلبرگهایی بودند که بوی تندی داشتند. گلاب، لطیف تر بود و به زودی محبوب گشت.

اولین مرکز عطرسازی در اروپا به دوران رنسانس در ایتالیا برمی گردد. اما کشور فرانسه در قرن هجدهم موفق تر عمل می کند. امروزه ایالات متحده آمریکا با فرانسه به عنوان یک تولید کننده مهم در این موفقیت سهیم است.

تاکنون بوهای جدید در شیشه های مخصوص عطر با طرحها و بسته بندیهای متنوع به بازار

عرضه میشود.

ساخت انواع عطر و ادکلن، موسوم به خوشبوکننده ها در ۲۵ سال گذشته، تحت تاثیر تغییرات چشمگیری قرار گرفته است. پیش از آن، عطرسازها معمولا با شاگردی در آزمایشگاهها و با کار با مواد سنتی و پیروی از روشهای منظم آموزش می دیدند و به مهارتهایی در اختلاط و ترکیب مواد دست می یافتند. تنها گاهی بویی جدید و اصیل ابداع میشد، مانند عطر اولداسپایس، که فورا پاسخ خود به خود و مطلوب را از طرف مصرف کنندگان دریافت کرد. بیشتر مردم نمی دانند که ابداع یک خوشبوکننده قابل قبول چقدر پیچیده است؛ برای انجام این کار به دانستنیهای علمی، مهارت و تجربه همراه با تخصص در مسائل فنی

مطالعات امکان سنجی مقدماتی طرحهای صنعتی | گزارش نهایی | مرداد ۱۳۸۷

مجری: جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر- معاونت پژوهشی

صفحه (۹)

دانلود طرح توجیهی تولید 328 تن عطر وادکلن-72 صفحه
قیمت : 25,000 تومان
بلافاصله پس از پرداخت، لینک دانلود فعال خواهد شد و شما می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید

حداقل هزینه بروز رسانی این طرح

یک میلیون و 800 هزار تومان

اگر طرح اختصاصی بخواهید هزینه

توسط

کارشناس طرح های توجیهی

اعلام میگردد

 

.

. .
🎁🎁🎁
 
هدیه دائمی خریداران طرح توجیهی

دانلود

 

 راهنمای طرح توجیهی 170 صفحه

   

🎁🎁🎁

   

❤️❤️❤️

در صورتی که برای دریافت طرح اماده. 

.

مشکل داشتید حتما در واتساپ

 

پیام بدهید تا ارسال شود

  گارانتی بازگشت وجه

در صورت عدم استفاده از فایل خریداری شده شماره کارت خود را ارسال کنید تا وجه عودت داده شود

2021-04-13T13:51:46+04:30

0 پاسخ

دیدگاه یا درخواست طرح توجیهی را ثبت کنید


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.